21. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej

 

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski

Partner wydarzenia: Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Impreza uzyskała tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej,

Patroni medialni: Polskie Radio PiK, Express Bydgoski

 

 

Protokół z posiedzenia Jury

 

Jury 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w składzie:

-        Barbara Kalinowska
-        Wojciech Dyngosz
-        Robert Robaszkiewicz
-        Piotr Dąbrowski

po wysłuchaniu w dniu 24 października 2021 roku 17 zakwalifikowanych do finału uczestników, postanowiło przyznać następujące nagrody:

dwa równorzędne wyróżnienia otrzymują:
- Ksenia Śliwa ze Skrzyszowa
- Karolina Karpińska ze Świecia

III miejsce ex equo otrzymują:
- Maria Maślanka z Łodzi
- Dawid Mik z Tarnowa

II miejsce ex equo otrzymują:
- Szymon Piątkowski ze Świecia
- Oliwia Szczepaniak z Barcina

I miejsce otrzymuje:
- Anna Malicka z Poznania

Grand Prix 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej otrzymuje:
Ula Zubek z Warszawy           

 

 

Lista osób zakwalifikowanych do 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej, będąca jednocześnie kolejnością prezentacji podczas przesłuchań konkursowych - 24.10.2021, godz. 12.00 (organizator w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza możliwość zmiany kolejności).

  1. Joanna Derleta – Bydgoszcz
  2. Karolina Karpińska – Świecie
  3. Karolina Kijak – Kraków
  4. Karolina Kobielusz – Warszawa
  5. Marta Kręplewska – Radziejów
  6. Anna Malicka – Poznań
  7. Maria Maślanka - Łódź
  8. Dawid Mik – Tarnów
  9. Patrycja Mleczek – Jagodowo
  10. Oliwia Pastuszka - Tarczyn
  11. Szymon Piątkowski – Świecie
  12. Marta Pracownik – Katowice
  13. Jagoda Rataj – Katowice
  14. Oliwia Szczepaniak - Barcin
  15. Dominika Sztonyk – Toruń
  16. Ksenia Śliwa – Skrzyszów
  17. Dawid Zaworski – Warszawa
  18. Julia Ziółkowska – Bydgoszcz
  19. Ula Zubek – Warszawa

   

   

  „Piosenka jest dobra na wszystko”
  - ten motyw muzyczny oraz przesłanie były przewodnim motywem jubileuszowego – 20 Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej. Z dźwiękami jazzowej wersji tej piosenki w uszach i w sercach rozstaliśmy się dwa lata temu po wielkiej Gali i artystycznej uczcie w wykonaniu pani Olgi Bończyk. Wszyscy młodzi artyści byli radośni, pełni pomysłów, inspiracji i twórczej energii, ubogaceni talentami innych, w tym mistrzyni piosenki aktorskiej, gwiazdy tamtej edycji.
  Odjeżdżali w świetnych nastrojach, z nowymi szansami, z nawiązanymi kontaktami z młodymi twórcami z całej Polski; upewnieni, że warto podążać tą drogą artystyczną – poszukiwania w wielkim oceanie wspaniałych piosenek z doskonałymi tekstami i świetną muzyką – własnych recept na życie i na niepowtarzalny wyraz artystyczny. My, organizatorzy pozostawieni w nagłej ciszy, po tych ciekawych, oryginalnych, noszących wyraz pokoleniowego i indywidualnego znaku interpretacjach znanych szlagierów, jak zawsze, natychmiast myśleliśmy, by tę ciszę tradycyjnie za rok zapełnić kolejnymi oryginalnymi autorskimi wykonaniami w wykonaniu utalentowanych piosenkarzy młodego pokolenia.

  Z odważnymi koncepcjami organizowaliśmy następny Festiwal. Jednak, by zacytować poetę: życie, to nie teatr, pisze swoje scenariusze, które nie zawsze nam się podobają.

   

  Ubiegłoroczne przedsięwzięcie, z wiadomych względów, nie mogło się odbyć. Ale ten trudny czas - próby, niekiedy cierpienia, wzajemnego oddalenia – był ( i jeszcze jest) czasem wyciszenia, dojrzewania i refleksji, ale także marzeń o spotkaniach, o spełnieniu zawieszonych marzeń i planów. W jakimś sensie ta sytuacja sprzyja zadumie i wyzwala potrzebę tworzenia, by dać wyraz swojemu przeżywaniu tego, co wokół nas i w nas. Niekiedy kreowanie swojej wizji artystycznej pozwała schronić się, bywa katharsis. Słowem, w tej
  zmienionej, nowej, niełatwej rzeczywistości nie zmieniło się to, że: piosenka jest dobra na wszystko. Może dlatego, że teksty zawsze mówią o ludziach - o nas. Wyrażają nasze przeżycia, tęsknoty i potrzeby, wyzwalając w nas to, co najlepsze, a muzyka, muzyka łagodzi obyczaje, jest uniwersalnym językiem na każdy czas. Dlatego przeżywając te trudne chwile, nie przestajemy być twórczy, pragniemy realizować się, żyjemy i nie tracimy nadziei, że: jeszcze w zielone gramy. Dlatego zachęcamy was, by z wielkimi tekściarzami (poetami przecież) i autorami muzyki do ich tekstów, z utworami, które Wam w duszy grają spędzić kolejne dni czy miesiące, by nadać im własny kształt, pokazać w swojej interpretacji znanych dzieł, siebie – swój świat, świat przeżyć, doświadczeń, ale i wrażliwości.

   

                
FIPA     aktualizacja 01.02.2022